život není o vzdělání, které dostaneš ve škole.

Život není o vzdělání, které dostaneš ve škole. 
Není to o hodinách zeměpisu, ekonomie nebo marketingu, které stejně ve škole prospíš nebo protextuješ. 

Život je o půlnočních návštěvách prázdných bister se dvěma opilými kamarády o několik let staršími než ty, kteří s majitelem (kterého vidí poprvé v životě) probírají reklamní strategii.
O rozhovorech s tureckým majitelem bistra v části tvého města, kde procházíš zhruba 3x za rok. O rozhovorech vedených ve 3 jazycích, kdy ti rodilý Turek vypráví příběh, proč se odstěhoval z rodné země, pracoval v Německu a proč nakonec zůstal v Česku. Hodina cizího jazyka, zeměpisu, ekonomie a marketingu shrnuto ve 20 minutách smíchu.

Je to o chvílích, kdy zůstaneš střízlivá a opřená o kuchyňskou linku posloucháš všechny ty opilé příběhy úspěšných podnikatelů, které sis ve svém životě nikdy nedovedla představit – kluků jen o pár let starší než ty. O chvílích, kdy pozoruješ ty „děsivé-dospěláky-kteří-ví-co-svým-životem“ jak vlastně možná vůbec neví.

O chvílích, kdy jako řidič posloucháš člověka odhalující ti příběhy, které jsou za střízliva příliš osobní, zavřené ve schránce: do-toho-ti-nic-není!!! A s každou přibývající vteřinou si uvědomuješ, že všichni (úplně všichni) jsme jenom lidi. A to bez ohledu na svůj plat, obličej, zkušenosti nebo vědomosti.

Život není o tom, jestli je tvé maturitní vysvědčení perfektní, průměrné, nebo podprůměrné. Ale o tom umět poslouchat – ale opravdu poslouchat, nejen slyšet. Poslouchat na poradách s „dospělákama“ se slzami na krajíčku, ale přesto neutéct a místo toho říct svůj názor. A hlavně umět z těch naposlouchaných příběhů vytěžit tolik „inspirace“, jak jen to jde.

Život je o všech těch příležitostech, které ti život hází pod nohy, i když zrovna v tom okamžiku působí víc jako odpad než pugét růží. O všech těch chvílích, kdy se ti strachy točí hlava, ale ty přesto jdeš do toho – neskáčeš, neděláš přemety, prostě jenom jdeš. 

Michaela Gřešková
Latest posts by Michaela Gřešková (see all)

Flattr this!

Michaela Gřešková

spisovatelka - blogerka