kouzlo úsměvu.

Někde mezi svými myšlenkami, že to ten den “krásně” začíná, jestli jsem do nákupního košíku hodila opravdu všechno a vážným vnitřním zaražením, jestli si pamatuju pin od karty jsem se postavila do dlouhé řady k pokladně. Člověk by řekl, že v 9 ráno snad ještě ani nebyl čas najít důvod, proč být znechucený, já už ale byla. Navíc mě čekala konfrontace s pokladní v obchodě, což je většinou opravdu “milý” zážitek, a to se stačí podívat dotyčné jen do tváře. 
A jelikož už jsem zase negativní tak zpátky k pozitivnímu nadpisu … 
Místo znechucené ženské tváře za pokladnou seděla neutrální mužská tvář. V tom, co jsem házela věci do tašky mi to nepřišlo vůbec důležité, kdo sedí na pokladnou, i kdyby to byla opice. Až když jsem zvedla oči se sdělením, že budu platit kartou jsem ale poznala rozdíl. Nebyla ke mně vysílaná mrzutost, že chci zase s něčím otravuju, ale naopak úsměv. Nepatrný ale byl tam. O něco větší úsměv mi byl darován, když jsem odcházela. Kromě úsměvu mě taky po duši pohladilo přání pěkného dne. 
Místo toho, abych pak supěla přes parkoviště k autu a znechuceně se vším práskla, jsem si to přes parkoviště vykračovala s úsměvem na tváři. 

***

S hlavou plnou myšlenek, kolik mám přinést káv, a kdo chce teplou a kdo studenou a šílenou fyzickou únavou jsem proplouvala mezi lidmi. Hlavou skloněnou k zemi, abych nekazila zábavu svým unaveným výrazem. Když jsem při zahlédnutí páru bot zvedla pohled ke tváři naskytl se mi pohled na nic neříkající a spíše záporný výraz. Doteď nevím proč, ale na dotyčného jsem se usmála. Zcela spontánní úsměv. Úsměv mi byl vrácen. Ale to nebyla pointa. Do té doby jsem pro danou osobu neexistovala, od té doby se mnou začal během celého večera navazovat náhodné rozhovory o ničem a teď kdykoli se potkáme jsem obdarována úsměvem a minimálně optáním jak se mi daří. 

 

Nikdy, nikdy, nikdy nepodceňujte kouzlo úsměvu. Je to šíleně jednoduché. Zvedni oči od smartphonu nebo od špiček svých bot, koukni do očí někomu kolem sebe a zvedni koutky svých rtů. Vytvoří to nepatrnou iluzi, že tvůj obličej září. A víš kolik záře může přinést tohle malé povytažení koutků tvých rtů někomu jinému? 

5/5 - (8 votes)
Michaela Gřešková
Latest posts by Michaela Gřešková (see all)

Michaela Gřešková

spisovatelka - blogerka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..